Историја 6. разред

Тестови за припрему такмичења: 2007,  2008,  2009,  2010,  2011,  2012,  2013,  2014. година

Припрема за пријемни испит - 6. разред

З А Н И М Љ И В О С Т И
З А   О Н Е   К О Ј И
Ж Е Л Е  В И Ш Е  Д А
З Н А Ј У

(Кликом на плави део текста отварате линк који води ка целом тексту. Уживајте!!!)

Настанак царског града

* Протекли векови донели су неизбежне промене у ткиву града какав је замислио и изградио овај римски цар, али они који се баве историјом Константинопоља и богатим остацима сваки пут се изненаде када место које проучавају поновно упути на цара Константина..

Истине и заблуде о витезовима

* Да ли су средњовековни оклопљени коњаници били племенити људи нежног срца или само сурови плаћеници блиставих оклопа на гиздавим атовима? И да ли их је књижевност, потпомогнута краљевима и црквом, намерно овенчала славом?

Бес Василија Бугароубице

* Овог лета навршило се хиљаду година од чувене битке на Беласици када су Византинци поразили Самуилове одреде и када је цар Василије II ослепео хиљаде његових војника