Историја 8. разред

Тестови за припрему такмичења: 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014. година

З А Н И М Љ И В О С Т И
З А   О Н Е   К О Ј И
Ж Е Л Е  В И Ш Е  Д А
З Н А Ј У

(Кликом на плави део текста отварате линк који води ка целом тексту. Уживајте!!!)

Како је снимљен најбољи српски филм?

* Кад је пред уметничким већем први пут приказан филм „Ко то тамо пева” владао је тајац. Смех се чуо касније, у биоскопима. И још одзвања.

Како је фудбал стигао у Србију?

*Као ни око много чега другог, Срби дуго нису могли да се сложе ни кад су почели да играју фудбал. Бар десеторица њих тврдили су да су управо они донели прву фудбалску лопту у Београд, а те трагове пратили су и хроничари спорта. Ствар је, чини се, рашчивијао Србољуб Тодоровић и то почетком шездесетих година прошлог века.

Како је радио Апис - најпознатији српски обавештајац?

*Крајем лета 1912. године најбољи српски обавештајци, предвођени мајором Драгутином Димитријевићем Аписом, дали су се у тајне извиђачке подухвате и састанчење са албанским првацима

Непознато из живота Николе Тесле

Како се догодило да Никола Тесла тражи од Ивана Мештровића да му изради бисту, поготово ако се зна да је сличну врсту сарадње с уметницима доследно одбијао.

Др Милутин Ивковић поново међу нама

* Чувени бек наше фудбалске репрезентације, која је на заблистала на Првом светском првенству у Уругвају 1930. године, био је сјајан лекар, брижан отац и велики родољуб