План активности за дечију недељу

Датум: 02. Oktobar 2024 17:45 Категорија: Новости

Дечија недеља

Дечија недеља је традиционална манифестација која се обележава широм света,
а у Србији се обично одржава у првој недељи октобра.
Ове године мото Дечије недеље је: "Ја сам дете имам план: Толеранција и љубав за сваки дан!"
и одржава се у периоду од 7.10. до 13.10.2024. године.

План активности за дечију недељу, за ученике од 5. до 8. разреда наше школе је следећи:

1. дан: 7.10.2024. године – Анализа дечијих права
  2. дан: 8.10.2024. године – Радионица „Толеранција“
  3. дан: 9.10.2024. године – Спортски дан (3 школска часа)
  4. дан: 10.10.2024. године – Радионица „Љубав“
  5. дан: 11.10.2024. године - Квиз
План aктивности  за Дечију недељу, за ученике од 1. до 4. разреда у Топоници и Великом Селу, под слоганом
 Ја сам дете, имам план: Толеранција и љубав за сваки    дан!“      ( од 7. до 13. октобра 2024. године )

Дечија недеља, традиционална манифестација која се одржава сваког ок-тобра, представља најзначајнији национални догађај посвећен деци. Ова манифестација омогућава уједињење свих друштвених актера у циљу трајног унапређења положаја деце. Истовремено, она пружа платформу за препознавање досадашњих успеха, али и идентификацију области које захтевају додатну пажњу у промоцији и заштити дечијих права у Републици Србији.
Дечија недеља се сваке године дочекује уз велику радост, представљајући највеселију седмицу у годишњем календару. Током овог периода, деца широм Србије су у потпуности укључена у различите програме Дечије недеље на националном и локалном нивоу и пружа им се прилика да покажу своје таленте,способности и вештине и буду активни актери друштвеног живота. Кроз различите активности током Дечије недеље, подстиче се и креира окружење које промовише здрав развој, срећу и добробит деце. Ова радосна седмица је и прилика да деца активно учествују у бројним програмима, показујући своје таленте, вештине и способности и простор да буду виђена, саслушана и уважена у свим аспектима друштвеног живота, у складу са њиховим узрастом, могућностима и интересовањима.
Кроз заједничке активности и акције у Дечијој недељи, деца и млади уче да разумеју и поштују различитости, што доприноси изградњи здравих међуљудских односа и развоју осећаја за правду и правичности у породици, образовном систему, вршњачкој групи и друштву у целини.

Циљеви ,,Дечије недеље”:
– скретање пажње најшире јавности на права и потребе деце;
– указивање на одговорност коју породица, школа, држава и њене институције имају у заштити деце, и остваривању њихових права;
– презентација до сада постигнутих резултата;
– указивање на примере добре праксе и проблеме у остваривању права деце;
– подстицање интерсекторске сарадње у стварању услова за поштовање права, и оптимални развој сваког детета;
– промоција активног учешћа деце у доношењу одлука које се њих тичу;
– покретање иницијатива и нових акција које доприносе побољшању положаја деце у Републици Србији, и остваривању њихових права;
– скретање пажње деци на њихова права и одговорности, важност дружења, неговања бриге, подршке и љубави не само за своје најмилије и пријатеље, него за сваког човeка и живо биће, јачање вршњачке и међугенерацијске солидарности и комуникације.
ПОНЕДЕЉАК:
*Упознавање ученика са Конвенцијом о правима (обавезама)  детета
*Договор и припрема за израду одељењских паноа на тему Дечије недеље
* Полигон препрека за ученике од 1. до 4. разреда

Први дан би био посвећен  Конвенцији дечијих права( правима детета) и изради Табле пријатељства, слоге , толеранције и љубави мећу свима Ученици би на папирима могли да изјаве захвалност, извињење, да изаберу најбољег пријатеља.

УТОРАК:  Конвенција дечијих права - Мали уметници: Цртежи и литерарни радови ученика на тему Дечије недеље, уз вођени разговор на тему „ ТОЛЕРАНЦИЈА И ЉУБАВ  ЗА СВАКИ ДАН „.
Лепо време искористили би за боравак у школском дворишту, где би  након разговора са ученицима о другарству, различитости, толеранцији, ученици  кредама цртали  на задату тему о Толеранцији и љубљви за сваки дан. Писали би и поруке лепих речи. На крају, најбољи радови би били похваљени.

СРЕДА: Маскенбал ученика –  ЈА САМ ДЕТЕ ИМАМ ПЛАН: ТОЛЕРАНЦИЈА И ЉУБАВ ЗА СВАКИ ДАН ( сарадња и солидарност , толеранција и љубав међу вршњацима) и радионица РАСТИМО УЗ УМЕТНОСТ – моделовање глине, пластелина ( израда употребних материјала и сл.)

ЧЕТВРТАК: Музичко сценски програм „ ЈА САМ ДЕТЕ ИМАМ ПЛАН: ТОЛЕРАНЦИЈА И ЉУБАВ ЗА СВАКИ ДАН „ уз одређену кореографију  и песму Жељка и Мине Јоксимовић „ Шта је љубав“.

„Шта је љубав“ – Ж. И Мина Јоксимовић

Кад сам мали био

ја дуго нисам схватао

шта је љубав то

тата ми је рекао на то

Реф.

Љубав је кад се неко воли

љубав је кад те неко воли

љубав је кад мама воли тату

кад сека воли бату

Љубав је кад се неко воли

љубав је кад те неко воли

љубав је кад бака воли деку

кад бата воли секу

љубав је када се воле сви на свету

Кад сам била мала

ја сам своју маму питала

шта је љубав то

мама ми је рекла – злато

Реф. 2x

ПЕТАК: Конвенција дечијих права-Спортски дан –  У здравом телу, здрав дух - Организоване игре биле би  такмичарског карактера. Ученицима би учитељ испричао о играма некад и сад (Јелачкиње Барјачкине, Коларићу Панићу,Школице, Трка џаковима...)   и о значају спорта у развоју физичке и интелектуалне способности  за правилно одрастање.  Затим би ученици изабрали игру коју би играли у такмичарском духу и показали своју борбеност, спретност и сналажљивост у елементарним играма.

Припремила учитељица:  Данијела Митровић
                                                                                                              у сарадњи са активом учитеља: 3.октобар 2024.Топоница