НЕРАДНИ ДАНИ

Датум: 02. Novembar 2015 11:53 Категорија: Новости

ОБАВЕШТЕЊЕ

Обавештавају се ученици и наставници да су поводом ДАНА ПРИМИРЈА У ПРВОМ СВЕТСКОМ РАТУ предвиђени  нерадни дани од понедељка 9. новембра 2015. до среде 11. новембра 2015. године. Први наставни дан је четвртак, 12. новембар 2015. године.

Овај датум подсећа на дан када су, 11. новембра 1918. године у железничком вагону у Компијену, силе Антанте потписале примирје са Немачком и тиме окончале Први светски рат.

Фотографија из Компијена која приказује потписнике примирја. Иза њих се налази вагон у коме је примирје потписано и који се дуго времена чувао у музеју. Исти вагон Хитлер је 1940. изабрао за место на којем је Француска потписала капитулацију. Вагон је уништен током савезничког бомбардовања Берлина.

Овај државни празник се у Републици Србији прославља од 2012. године.

У Првом светском рату рањено је 20 милиона људи...

...убијено је 15 милиона људи.

Канадски војник Џорџ Лоренс Прајс традиционално се сматра последњом жртвом Првог светског рата: погодио га је немачки снајпериста и умро је у 10.58 часова 11. новембра 1918.